Geoblog.pl    llenka    Podróże    Pierwszy dziennik podróżniczy (Maroko)    Pustynia...

Pustynia...

Maroko
Maroko, Merzouga

Ten dzień to dzień pustyni, Berberów, Brrrrrr, wielbłądów, mrówek itp.

Zaczęliśmy dzień b. wcześnie, bo już o wschodzie słońca (jeśli dobrze pamiętam, miał on miejsce o 6 10) - poszliśmy na wydmę kilkanaście minut przed wschodem i trochę sobie na niego poczekać.

Było całkiem ładnie, ale myślę, że wcale nie był to jeden z ładniejszych wschodów na pustyni, raczej taki bardziej przeciętny...

Jak się szybko okazało, trudno jest turystom w spokoju kontemplować wschodzące słońce, bo zaraz pojawi się - czy to pieszo, czy na motorze lub quadzie - jakiś okoliczny Berber i zacznie sprzedawać swoje wyroby. Tak się stało i tym razem, i niestety - dałam się namówić - kupiłam mydelniczkę z jakieś dziwnego kamienia, która wydała mi się najładniejsza z rzeczy (głównie mydelniczek????) oferowanych przez tego pana. Niestety teraz już wcale ładna mi się nie wydaje, a zapłaciłam za nią całe 80 dirhamów (zaczęło się od prawie 300) (przypominam - 300 dirhamów = 100 zł!!).

Po wschodzie poszliśmy z powrotem spać, po drodze obserwując mrówki: http://www.youtube.com/watch?v=tIHgMQBGTFo i karmiąc je granatem.

Wstaliśmy dopiero na późne śniadanie około 10, które, za wyjątkiem soku pomarańczowego, było chyba najlepszym śniadaniem jakie zdarzyło nam się jeść - poza tradycyjnym chlebem z dżemem dostaliśmy także miód, oliwki, oliwę i naleśniki, oprócz kawy także herbatę. Sok był chyba po prostu z kartonu, albo z wodą, nie miał tych pomarańczowych fusów, które zwykle mają soki w Maroko - ale może w okolicach pustyni jest po prostu mniej pomarańczy?

Podczas śniadania Hasan namówił nas na wyprawę wielbłądami na pustynię i spędzenie nocy w namiotach Berberów - czyli tradycyjną atrakcję turystyczną w tej okolicy. Jednak jako że nigdy nie byliśmy wcześniej na pustyni (poza Jankiem), nigdy też (poza Jankiem) nie jeździliśmy na wielbłądzie, to nie mieliśmy nic przeciwko uczestnictwu w typowo turystycznej atrakcji. Ustaliliśmy cenę 450 dirhamów za osobę (po relacjach innych osób sądzę, że pewnie mogliśmy zejść do 300/os.)

Ale w tej cenie, jak się potem okazało, poza wieczorno-nocą pustynią mieliśmy także wycieczkę - przez kilka godzin w ciągu dnia Muhammad i Hasan wozili nas (jako kierowcy) naszymi samochodami po okolicy... Najpierw trafiliśmy na koncert muzyków z Mali (który potem pojawi się tu pod postacią filmików - na razie zapraszam do oglądnięcia muzyków na zdjęciach :) ), którzy grali najpierw szybsze rytmy na bębnach (przy których zmusili nas do tańczenia wspólnie z nimi), a potem wolniejszą nostalgiczną piosenkę, w której dominowało coś w rodzaju gitary...
Potem pojechaliśmy nad jezioro, które miało być pełne flamingów, ale tu niestety spotkał nas zawód - zamiast flamingów były jedynie dwie kaczki.
Po jeziorze przyszedł czas na małe zakupy w berberowym sklepie - były dywany, ubrania, naczynia i sporo biżuterii. Kupiłam pierścionek za 100 dirhamów, Janek zaopatrzył się w strój pustynny - taki sam, w jaki ubrany na zdjęciach jest Hasan - młodszy z Berberów. Jedynie turban zamiast białego, ma w niebieskim kolorze. Cena stroju: 850 dirhamów (zaczęło się chyba od 1300).
Na koniec pojechaliśmy do baru-sklepu, w którym zaopatrzyliśmy się w piwa Casablanca, które chcieliśmy zabrać na pustynię. (jedno piwo: 30 dirhamów)
Także chyba wtedy Muhammad zaopatrzył się w haszysz - którego będąc w Maroko nie wypada nie spróbować.

O 17 wyruszyliśmy na pustynię. Półtoragodzinna droga na wielbłądach to zdecydowanie za długo, nie jest na nich zbyt wygodnie, a wręcz jest na nich koszmarnie niewygodnie (choć też zależy to trochę od wielbłąda).
Naszą karawanę Muhammad nazwał karawaną Alibaby (czyli Janka), który specjalnie na tą okazję ubrał się w swój nowy pustynny kostium. Na drugie imię karawana miała na imię Ana (Ciacho jako blondynka mieszała Berberom w głowach:)), na trzecie imię karawana miała Brrrr - taki odgłos nie wiedzieć czemu Muhammad ciągle z siebie wydawał. Potem zauważyliśmy, że tak samo robią wielbłądy - może więc się to Muhammadowi udzieliło, przez długie i częste kontakty z tymi zwierzętami.
Poniżej wkleję wkrótce filmik, na którym jest nasza karawana, zrobiony i komentowany przez samego Muhammada :)

W końcu (było już ciemno) dotarliśmy do małej wioski pełnej namiotów i...minęliśmy ją. Sami pojechaliśmy do o wiele mniejszego skupiska namiotów (3-4) nieco dalej. Tam podano nam herbatkę, na stole z dziwną konstrukcją-lampą (na zdjęciu) i zapowidziono tadżinę (oczywiście) z kuskusem, na które przyszło nam jednak baaaaardzo długo czekać. Najpierw zostaliśmy jeszcze zaproszeni do namiotu, gdzie siedząc na ziemi w jakby-kole piliśmy kolejną herbatę, jedliśmy też ciasto i oliwki. W międzyczasie Marta, Ciacho i ja zostałyśmy zaproszone do namiotu, w którym kobieta gotowała kuskus i tadżinę, i mogłyśmy zobaczyć jedną z faz przyrządzania tych potraw. W namiocie było gorąco, zapachy były specyficzne, więc nasze oglądanie nie trwało zbyt długo, zwłaszcza, że z kobietą ani jej mężem nie bardzo mogłyśmy się porozumieć - nie mówili ani trochę po angielsku. Niemniej fajnie było to zobaczyć.
Potem musieliśmy opuścić namiot, w którym piliśmy herbatę, ponieważ Hasan i Muhammad w jakiś sposób (mało taktownym żartem) urazili "Panią namiotu". Wróciliśmy kontynuować oczekiwanie na jedzenie, ale nikt poza nami zdawał się tam zbytnio nie przejmować czasem...

Na koniec część z nas wybrała się za kilka wydm trochę się napić i spróbować co nieco z tych mniej oficjalnych marokańskich atrakcji. Noc była wyjątkowo ciepła, ale gwiazd niestety nie było widać aż tak dobrze jak poprzedniej nocy.

BPE
BPE - 2009-10-15 09:35
zdjęcia świetne - zwłaszcza ten stoliczek z lampka - rewelacja !!!

llenka
llenka - 2009-11-07 02:26
:) zdjęcia są zarówno autorstwa Ciacho, Filipa, Janka i moje - z tym, że te najładniejsze są Filipowe - w tym niebieski lampostolik :)

MerzougaMaroko
MerzougaMaroko - 2013-09-28 21:09
www.MaroccoEscursioni.com zorganizować wycieczki dla grup i indywidualnie, w którym można doświadczyć ciszę z pięknych zachodów słońca, do najbardziej ekscytujących przygód, oferując możliwość trasach pojedynczo lub w grupach z 4x4 Rover rodzaju gruntu, minibus, i wielbłądów w sercu wydm.
Mamy wszystkie rodzaje dróg i torów, a także trasy drogowe, zajęcia dla Ciebie, że każdego dnia będziemy tworzyć dla Ciebie i Twojej podróż do odkryć cuda deMarruecos.

Oferujemy także zakwaterowanie na pustyni, w hotelu lub obóz Jaimas, jako najlepszej woli.
Możemy zaprojektować dla Ciebie wycieczkę do swoich potrzeb! Zapewniamy, że na niezapomniane wakacje w Maroku.

oferta:
Indywidualnie dobrane trasy do własnych potrzeb i pragnień. 4x4 w Maroko: miasta imperialne, wycieczki na pustyni, wielka podróż na południe .... Transport: 4x4 Toyota Land Cruiser (6p) z kierowcą. Wypożyczalnia samochodów (bez kierowcy z przewodnikiem lub kierowca / przewodnik). 4x4 Tours Desert Erfoud. Oasis w biwaku pustyni (obóz). Trekking Camel na pustyni (wielbłąd przejazdów). Zakwaterowanie (hotele, Auberges, riads i Kasbah w obozować na pustyni), w zależności od budżetu przygody 4x4 - przewodnik terenowy znajomość całej trasie

matuezs
matuezs - 2014-06-23 02:09
Jeżeli chodzi o pustynię to podstawową różnicą jest jej wygląd. Pustynia w Zagorze jest dosyć płaska i jej kolor jest wpadający w czerń. Co do Merzougi to mam nieco większe doświadczenie ponieważ podczas mojego 3 miesięcznego pobytu w Maroku (jeszcze tutaj jestem) odwiedziłem pustynie 3 razy. W sumie spędziłem tutaj ok. 2 tygodnie. Można śmiało powiedzieć że pustynia w Merzoudze jest piękna. Wysokie wydmy i złoty kolor piasku robią wrażenie. Polecam wyjście najwyższą wydmę na pustyni i obejrzenie zachodu słońca. Robi wrażenie. Ponadto i chyba najważniejsze, ludzie w Merzoudze , w sumie to oni byli głównym powodem moich powrotów tutaj. Przyjaźni i pomocni,ale trzeba mieć też odpowiednie nastawienie do nich,poświęcić trochę czasu , pogadać, co z tego że chcą ci coś sprzedać, z tego żyją, jak niczego nie kupisz to nic nie powiedzą. Jeżeli chodzi o noc na pustyni w to tutaj już trzeba trochę uważać bo można się naciąć i zamiast nocy kupić 2 godzinny spacer na wielbłądzie albo noc na pustyni gdzie drogę powrotną spędzasz w samochodzie etc. Za każdym razem zatrzymywałem się w jednym i tym samym miejscu ( http://merzougaonline.com ) u Mohameda i doszedłem do wniosku że czas spędzony z nim i w tym miejscu jest najlepszym doświadczeniem jakiem miałem podczas pobytu w Maroku, a jest ich wiele.

Co do podróżowania po Maroku, to jeżeli liczycie się z pieniędzmi (tak jak ja) to najtaniej jest podróżować autobusem (można autostopem, ale różnie bywa).
Jeżeli wybieracie się w 4-5 osób to jedyną właściwą opcją jest wynajęcie samochodu (może wyjść taniej niż podróżowanie autobusami). Co do samego przemieszczania się to tylko i wyłącznie w dzień bo stracicie wiele pięknych widoków. Osobiście polecam drogi: Fes-Merzouga, Marrakech-Warzazat, Fes-Marrakech.

Nie jestem typem człowieka który korzysta z biur podróży i po pobycie tutaj nigdy takiej wycieczki nie wykupie. Jeżeli potrzebujecie przewodnika lub chcecie wykupić wycieczkę po kraju to tylko bezpośrednio. Z tego co wiem to np. Mohamed -człowiek u którego się zatrzymałem organizuje takie wyprawy po Maroku (zresztą praktycznie każdy w Merzoudze się tym zajmuje). Prawda jest taka że jeżeli kupujecie wycieczkę w biurze podróży to takie biuro czy organizator wycieczki w Maroku i tak zleci to osobie która się tym zajmuje a różnica jest taka że zapłacicie więcej a Waszym organizatorem i przewodnikiem i tak będzie Mohamed :) Chodzi o to że ostatecznie traficie do osoby która przyjmuje zlecenia od biur podróży. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy nie znacie angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego (tak tak , większość Marokańczyków zna te języki) i potrzebujecie przwodnika/tłumacza.

Podsumowując ,najlepiej skontaktować się bezpośrednio z konkretnym przewodnikiem i ustalić szczegóły "wycieczki". Jeżeli np. macie jakąś ofertę z biura podróży to wystarcz powiedzieć czego oczekujecie a oni podadzą wam cenę. W odróżnieniu od biura trzeba samemu kupić bilet lotniczy i to wszystko.

Kończę moje dobre rady bo mógłbym pisać w nieskończoność :)

Maroko jest niesamowitym krajem, z piękną naturą i wspaniałymi ludźmi (jasne że trzeba uważać żeby nie zostać okradzionym etc, ale w każdym kraju trzeba na to uważać i nie jest to wyjątek).
Pozytywne nastawienie , trochę ciekawości, chęci poznania ludzi a nie będziecie chcieli stąd wyjechać :)

kontacta www.merzougaonline.com

Milika
Milika - 2014-06-25 02:10
Merzouga to miasto w Maroko, gdzie zaczyna sie pustynia. W podrozy do Maroko jest to miasto, ktore na pewno powinno znalezc sie na liscie miejsc to odwiedzenia, bowiem tutaj rozpoczyna sie Sahara. To tutaj rozciaga sie widok na najpiekniejsze wydmy w Maroko i zarazem najwieksze w tym panstwie.
Do Merzouga jezdzi bezposredni autobus z Fes oraz z Marakeszu.

Merzouga Desert House to niewielki domek z pokojami w dobrej (polskiej!) cenie w centrum Merzouga, 5 minut drogi od przystanku autobusowego i 10 minut drogi do pustyni z wielka wydma Chebbi, u podnoza ktorej czekaja przewodnicy ze swoimi wielbladami! Poczuj Sahare! Miejsce prowadzone jest przez marokanska rodzine, Mustafa Mezzizoui mowi po angielsku, hiszpansku, portugalsku, francusku i arabsku, zna takze kilka slow po polsku! On takze prowadzi wycieczki z wielbladami (dromaderami) w dobrej cenie.

Jesli wybierasz sie do Maroko, Merzouge zdecydowanie powinienes zobaczyc! Mutstafa Mezzizoui

Kontakt

Mustafa Mezzizoui:
TEL: 212 602 158 836
EMAIL: moroccocheaptravel@gmail.com
website :moroccocheaptravel.wordpress.com

Booking na stronie:

Post napisala Marta Pozaroszczyk ;) Aktualnie siedze wlasnie u Mustafy, to otwarty i pomocny chlopak, razem z nami spacerowal dzisiaj po pustyni poswiecajac swoj czas. Dlatego wlasnie teraz robie mu przysluge piszac do Was :) To moj pierwszy raz w Maroko i na pewno tu wroce (takze do Mustafy :D). Jak chcecie wiecej info, mozecie napisac do mnie na fecebooku! https://www.facebook.com/grubahilda

Po wiecej szczegolow piszcie do niego, od razu odpowie na Wasze pytania! Ja ze swojej strony goraco polecam :)

Your comment is awaiting moderation.

kolik
kolik - 2014-06-27 05:39
najlepsze doświadczenie w moim życiu na pustyni z Mustafa i zdecydowanie polecam dla każdego polskiego podróży na pustynię kontakt dla każdej informacji Mustafa

llenka
U. K.